ناباروری و سقط مکرر

هرگاه زوجی به مدت یکسال رابطه جنسی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری داشته باشند و باردار نشوند ، می توانیم بگوییم که این زوج مشکل ناباروری دارد .

این حالت در همه شرایط یکسان نیست در خانم هایی که بالای ۳۵ سال دارند مدت یکسال را توصیه نمی کنیم و اگر بعد از ۶ ماه داشتن رابطه جنسی ، بارداری رخ ندهد باید جهت انجام بررسی های لازم به پزشک مراجعه کنند .

یا در مورد بیمارانی که سابقه قاعدگی نامنظم داشته اند ، سابقه جراحی و یا عفونت های سخت لگنی دارند و یا در مورد بیمارانی که آندومتریوز شناخته شده دارند و یا سایر بیمارانی که می تواند در بارداری آنها تاثیر بگذارد ، باید بررسی ها زودتر انجام شود .

در مورد آقایان که سابقه یک اسپرموگرام غیر طبیعی داشته و یا مشکل جنسی دارند نمی توان تا یکسال منتظر بود و در این حالات نیز ، بررسی ها زودتر انجام می شود.

ناباروری و سقط مکرر

ناباروری در زوجین

ده الی ۱۵ درصد زوج هایی که در سن بارداری هستند مشکل ناربارداری دارند که البته در ایران این رقم به ۲۰ درصد می رسد .

علت ناباروری در ۵۰ درصد موارد خانم ها و ۳۵ تا ۴۰ درصد هم آقایان و در سایر موارد به صورت ناشناخته هستند . به همین علت هم خانم و هم آقا می توانند دخیل باشند و باید هر دو برای این امر مراجعه نمایند و تحت بررسی های لازم قرار گیرند .

این بررسی ها می تواند شامل گرفتن شرح حال و انجام معاینات باشد ممکن است یک سری آزمایشات لازم درخواست شود و یک سری گرافی ها و سونوگرافی ها درخواست شود تا مشکل به درستی تشخیص داده شود تا بتوان راهکار مناسب را پیشنهاد و انجام داد .

درمان ناباروری

روند درمان ناباروری ممکن است در برخی زوجین طول بکشد و ما در این شرایط به زوجین صبر و حوصله توصیه می کنیم و دوره مشاوره بر اساس مشکل و راهکار درمانی که قرار است در پیش گرفته شود برای آن ها توضیح داده می شود و ممکن است برای رفع این مشکل ، نیاز به ویزیت های مکرر و دارو های تزریقی باشد و یا جراحی ها و اقدامات تهاجمی لازم باشد ، باید این روند به طور درست در زمان معین شده توسط پزشک انجام شود.

بر اساس نوع درمان و نوع مشکل میزان موفقیت نیز فرق می کند و در مورد درمان های IUI می توان موفقیت ۲۰ تا ۲۵ درصد را ذکر کرد و درIVF میزان موفقیت ۳۰ تا ۴۰ درصد است که این نیز در مورد نوع مشکل متفاوت است .

سقط مکرر

سقط مکرر ، معظل بخشی از مراجعین به مراکز درمان ناباروری است . بانوانی که دو بار یا بیشتر سقط جنین داشته باشند در گروه سقط جنین مکرر قرار می گیرند .

سقط بسیار شایع است و برای خیلی از خانم ها رخ می دهد . بعد از سه سقط حتما آزمایشاتی برای بیمار تجویز می شود تا بررسی ها دقیق تر انجام شود معمولا احتمالاتی که مطرح می شود اختلالات هورمونی ، مشکلات ژنتیکی ، اختلالات رحمی و یا اختلالات ایمنی مانند سندرم آنتی فسفولیپید است .

تاثیر سقط جنین به سرعت از بدن خارج می شود و باید بعد از ده روز خونریزی هم قطع شود. عفونت هم عاملی است که در این شرایط باید به آن اهمیت داده شود تا باعث افزایش خونریزی نگردد .

مرکز ژنتیک پزشکی و تشخیص مولکولی ژن و سل یکی از مجهز ترین آزمایشگاه ها واقع در شهرک غرب است و شما عزیزان میتوانید از طریق راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

شماره تماس آزمایشگاه ژنتیک ژن و سل :۸۸۶۹۶۹۵۱ – ۸۸۵۶۳۰۴۷

ناباروری و سقط جنین جزو مواردی است که می توان آن را در زندگی مشترک ، مهم دانست. شما می توانید در کلینیک فوق تخصصی ژنتیک ژن و سل تمام آزمایش ها و بررسی های لازم را با کیفیت عالی بگذرانید .

قابل ذکر است در روند درمان ناباروری و سقط مکرر حتما روحیه خود را حفظ کنید و حتما برای ادامه درمان مراجعه کنید و مایوس نشوید زیرا در هر سیکل درمانی مخصوصا در روش میکرواینجکشن که پیشرفته ترین درمان است میزان موفقیت یه صورت صد در صد نمی تواند باشد و باید دوره درمانی را پیگیری کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *