ناباروری مردان و بررسی کروموزوم Y

بسیاری از زوجین با مشکل ناباروری رو به رو هستند و به پزشک، بهترین آزمایشگاه ژنتیک و مجهزترین کلینیک ها مراجعه می کنند تا راه درمانی پیدا کنند. اما ناباروری دلایل مختلفی دارد و به عوامل گوناگونی وابسته است و با انجام تست و آزمایش ژنتیک و… علت ناباروری را کشف می کند.

ناباروری چه زمانی اتفاق می افتد:

زمانی که زوجین پس از یک سال اقدام به بارداری و بدون پیشیری کرده اند و بارداری اتفاق نیافتاده است برای ناباروری به پزشک مراجعه می کنند، اما اگر هر کدام از زوجین بیماری هایی که منجر به نازایی می شود را داشته باشند برای مثال : جراحی در ناحیه شکم خانم،خانم بالای ۳۵سال ، قائدگی نامرتب در خانم ها و…. ، بهتر است قبل از یک سال، به پزشک مراجعه کنند ومشاوره ژنتیک و تستهای لازم را انجام دهند.

Male infertility and Y chromosome testing

ناباروری ممکن است به علت مشکلاتی در خانم یا آقا باشد و دربرخی موارد ممکن است مشکل در هردوطرف باشد.

برخی از دلایل ناباروری در خانم ها:

عوامل زیادی باعث ناباروری یا سقط مکرر در خانم ها می شود از جمله:

مشکلات تخمک گذاری در خانم ها

وجود اشکال در لوله رحمی و یا انسداد آن که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد: جراحی های قبلی ، عفونت ، ژنتیکی و…
لانه گزینی صورت نمی گیرد.
تنبلی تخمدان
مشکلات هورمونی و تخمک گذاری نامتعادل
و…
اما درصدی از ناباروری ها به مردان بر می گردد .

دلایل ناباروری در مردان

برخی موارد تاثیر نامطلوبی روی باروری مردان می گذارد: مصرف دخانیات، مصرف الکل،اضافه وزن، تغذیه نامناسب،فتق بیضه،بیماری های آمیزشی ، تداخل در انزال ( مایع اسپرم به مایع انزال نمی رسد)، پادتن های ضد اسپرم و…
بیماری واریکوسل بیضه می تواند تاثیر منفی رو حرکت اسپرم بگذارد.
تعداد اندک اسپرم ، حرکت آرام اسپرم و یا شکل نامتناسب آن ها
و…
اما زمانی که مشکل نابروری در تولید اسپرم باشد. نقایص ژنتیکی و ریز حذف های کروموزوم در این مشکل دخیل هستند. عملکرد ژنهای مختلف برای تولید اسپرم حیاتی است. بنابراین نقص زنتیکی در کروموزوم y ، ریز حذف های کروموزوی و ناهنجاری در مجموعه کروموزوی، باعث نقص در مراحل تولید اسپرم شده و در نهایت باعث ناباروری می گردد. به طور کلی موارد گفته شده نقش مهمی در تولید اسپرم و رشد جنسی دارند و اگر اختلالی وجود داشته باشد باعث ناباروری می شود.

آزمایشاتی که برای بررسی ژنتیکی ناباروری مردان در بهترین مرکز ژنتیک انجام می شود از جمله :کاریوتایپ ،میکرودلیشن کروموزمy ،غربالگری جهش های هیپوگونادیسم هیپوگونادوتروفیک،غربالگری ژنتیکی تنظیم کننده انتقال غشایی کیستیک فیبرزیس می باشد.

برای بررسی دقیق و مشخص شدن علت ناباروری در مردان، کوموزوم y بررسی شده و بررسی دقیق مولکولی روی ریز حذف های کروموزمy انجام می شود که از طریق تست خون و بررسی روی آن به این نتایج دست پیدا می کنند.

با وجود آنکه دلایل ژنتیکی مختلفی بر عدم ناباروری مردان کشف شده اما همچنان بساری ازدلایل ژنتیکی ناشناخته مانده اند.

زمانی که زوجین به پزشک مراجعه می کنند. ابتدا قبل از انجام آزمایشات، مشاوره ژنتیکی انجام شده و زیرا باید بیمار آگاهی قبلی پیدا کند و سپس تست های خونی گرفته می شود و بعد آزمایشات روتین، آزمایش اسپرم، عکسبرداری، سونو و… انجام می گیرد تا علت ناباروری و نحوه درمان ناباروری مشخص گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *